راهنمای خرید پنکه

پنکه جزء وسایل سرمایشی با مدل‌های متنوع است که توسط برندهای داخلی و خارجی تولید می‌شود. اهمیت وجود پنکه در خانه‌ زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بدانید این وسیله همانند تهویه عمل می‌کند و با جابه‌جایی هوا، فضای اتاق را برای شما تلطیف می‌کند. هر چه حجم هوای بیشتری جابه‌جا شود، احساس طراوت بیشتری ایجاد می‌گردد.

احتمالا شما هم به یاد دارید که مادرها سبزی‌ها را برای خشک کردن جلوی پنکه می‌گذاشتند. خشک کردن تابلوی نقاشی و لباس‌های خیس از دیگر کاربردهای پنکه است. به طور کلی اگر تحمل باد کولر را ندارید و می‌خواهید اتاق‌های کوچک را به راحتی خنک کنید و در کنار خنک شدن از سایر مزیت‌های پنکه برخوردار شوید، راهنمای خرید پنکه به شما کمک خواهد کرد.

چرا باید پنکه بخرید؟

نزدیک شدن به روزهای گرم سال، استفاده از وسایل سرمایشی را ضروری می‌کند. زمانی‌که شما به دلایل مختلف، دسترسی به وسایل سرمایشی مانند کولر گازی، کولر آبی و … ندارید و یا تحمل باد خیلی سرد را ندارید، پنکه می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. به خصوص اگر قرار باشد با استفاده از یک پنکه، در زمان‌های مختلف، قسمت‌های مختلف اتاق یا چند اتاق را خنک کنید. پنکه، دستگاه سبکی است که هر گاه اراده کردید می‌توانید آن را جا‌به‌جا کنید.

همانطور که اشاره شد برخی اوقات امکان استفاده از سایر وسایل سرمایشی مانند کولر وجود ندارد. راهنمای خرید پنکه در ادامه، برخی از دلایل را توضیح داده است.

 • اگر پوست شما خشک است

خوب است بدانید باد سرد و خشک کولر، پوست و موی شما را خشک و زبر خواهد کرد؛ زیرا رطوبت پوست شما در معرض هوای سرد و خشک از بین می‌رود و موهای شما شکننده می‌شود.

 • اگر هنگام روشن کردن کولر، احساس سردرد و خستگی دارید

زمانی را تصور کنید که مدت زیادی در معرض باد کولر قرار گرفته‌اید و احساس خستگی و سردرد بر شما غلبه کرده است. شما نیاز دارید کولر را خاموش یا چند دقیقه‌ای را در فضای باز سپری کنید تا سردرد و احساس خستگی شما بهبود یابد. در این مواقع اگر هوا خیلی گرم باشد می‌توانید پنکه را روشن کنید.

 • اگر تنفس شما هنگام روشن بودن کولر دچار مشکل می‌شود

وجود گرد و غبار و قارچ‌ها و باکتری‌ها بر روی پوشال‌ها یا فیلترهای کولر، تنفس شما را دچار مشکل می‌کند؛ زیرا باد کولر، این ذرات و باکتری‌ها را در هوا معلق و مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند.

 • اگر دردهای مفصلی شما را آزار می‌دهد

زمانی‌که مدت زمان زیادی در معرض باد کولر قرار بگیرید، بروز دردهای مفصلی و استخوانی در شما آغاز می‌شود. به خصوص اگر دچار بیماری‌هایی مانند رماتیسم مفصلی باشید یا عمل جراحی انجام داده باشید، باد کولر دردها را بیشتر و بیماری را مزمن‌تر خواهد کرد. به همین دلیل نباید در معرض باد کولر قرار گیرید و می‌توانید با استفاده از یک پنکه، هوا را به گردش درآورید و هوای متعادل و مطلوبی را در محیط خود ایجاد کنید.

شرایط مطلوبی که پنکه برای شما ایجاد خواهد کرد، توضیح داده شد. اکنون نوبت شماست که تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید پنکه را در کنار لوازم برقی خود در خانه داشته باشید؟پنکه را برای کجا می‌خواهید؟

راهنمای خرید پنکه از شما می‌خواهد مشخص سازید پنکه را در چه محیطی قرار می‌دهید تا بدانید هنگام خرید باید به چه ویژگی‌هایی توجه کنید:

محیط صنعتی

اگر محیط شما، صنعتی و کارگاهی است، باید پنکه‌‌های قوی معروف به پنکه‌های صنعتی را خریداری کنید تا بتوانید عمل تهویه و خنک‌سازی را در این محیط انجام دهید. دوام و استحکام پنکه آن چیزی است که پنکه‌ی صنعتی نیاز دارد.

پنکه‌های صنعتی معمولا نصب آسانی دارند و با توان مصرفی بین ۲۵۰ تا ۲۶۰ وات، قابلیت خنک‌سازی ۳۰۰ متر مربع را دارند.

 • محیط کوچک با کاربری اداری یا خانگی

محیط کار کوچک شما یا اتاق منزلتان، با یک پنکه‌ی خانگی معمولی خنک می‌شود. طرح‌ها و رنگ‌های متنوع، سبک و قابل حمل بودن از جمله ویژگی‌های پنکه‌های خانگی محسوب می‌شوند.

انواع مدل‌های پنکه‌های خانگی در ادامه‌ی راهنمای خرید پنکه توضیح داده شده است. پنکه‌های خانگی با توان مصرفی ۷۰ تا ۱۰۰ وات، با قیمت‌های متنوع به بازار عرضه می‌شوند و شما می‌توانید متناسب با نیازتان، مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید.

معرفی انواع دستگاه در راهنمای خرید پنکه

بسته به استفاده‌ای که از پنکه دارید، از بین مدل‌های مختلف سقفی، رومیزی، ایستاده، دیواری و برجی می‌توانید انتخاب کنید. یادتان باشد اگر به هیچ عنوان تحمل گرما را ندارید، در کنار سایر مدل‌های پنکه، پنکه‌های قابل حمل برای شما طراحی شده اند تا با قدرت گرفتن از باتری، شما را خنک کنند.

راهنمای خرید پنکه به طور کامل انواع پنکه را معرفی می‌کند تا شما تشخیص دهید کدام نوع پنکه، نیاز شما را برطرف می‌کند.

 • پنکه رومیزی

نوع ایده‌آل پنکه برای خانه و محیط‌های اداری که نیاز به فضایی ساکت دارد، پنکه‌ رومیزی است. تایمر و کنترل از راه دور، دو قابلیت مهمی است که پنکه‌ رومیزی را در آن دسته از مدل‌های پرطرفدار وسایل سرمایشی قرار می‌دهد.

پنکه‌های ایستاده نسبت به پنکه‌های رومیزی بزرگ‌تر هستند و طبیعی است که برای خنک کردن فضاهای بزرگ‌تر استفاده شوند. این پنکه به صورتی طراحی شده است که پایه‌های آن قابل تنظیم است و استفاده از آن را برای شما راحت‌تر خواهد کرد.

 • پنکه‌ زمینی

طراحی پنکه‌های زمینی به شکلی است که می‌توانید آن‌ها را روی زمین قرار دهید. قابل حمل بودن و زاویه‌ی چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای از جمله قابلیت‌های پنکه‌ زمینی محسوب می‌شود.

 • پنکه‌ سقفی

همانطور که از نام آن پیداست، پنکه‌ سقفی از سقف آویزان می‌شود. این نوع پنکه‌ها، دارای پره‌هایی هستند که ۳۶۰ درجه می‌چرخند و فضا را خنک می‌کنند. جابه‌جایی هوای اتاق از بالا به پایین و برعکس بر عهده‌ی پنکه‌ سقفی است.

پنکه‌ سقفی نسبت به سایر مدل‌های پنکه، بزرگ‌تر است و انتخاب مناسب‌تری برای فضاهای بزرگی است که بایستی با پنکه خنک شوند. یکی از موضوعات مهم هنگام خرید پنکه‌ سقفی، ارتفاع دیوارها است و براساس این ارتفاع است که باید درباره‌ی ابعاد پنکه‌ تصمیم بگیرید.

 • پنکه‌ برجی

پنکه‌ برجی مانند برجی است که پره‌های عمودی در آن تعبیه شده است و این پره‌ها در پایه‌ی پنکه می‌چرخند. ویژگی مهم پنکه‌ی برجی، کم صدا و قابل حمل بودن آن است؛ جای زیادی را هم نمی‌گیرد و با زاویه‌ی ۹۰ درجه، هوا را به بیرون انتقال می‌دهد.

 • پنکه‌ دیواری

پنکه‌ دیواری بر روی دیوار نصب می‌شود. با توجه به آنکه نصب شدن پنکه روی دیوار، دسترسی کودکان را به آن محدود می‌کند، از نظر ایمنی، انتخاب درست‌تری محسوب می‌شود و فضای اتاق شما را به خوبی خنک می‌کند. حرکت باد در پنکه‌های دیواری به صورت افقی است.

 • پنکه‌های بدون پره

اگر وجود پره‌های پنکه شما را نگران سلامتی فرزندانتان می‌کند یا زیبایی ظاهر خانه‌تان برای شما مهم است، پنکه‌های بدون پره انتخاب مناسب‌تری برای شما هستند. پایه‌های پنکه‌ی بدون پره، هوا را به درون می‌کشند، به سمت بالا و درون حلقه‌ی پنکه می‌فرستند و به خنک‌سازی محیط کمک می‌کنند. هوای زیادی توسط پنکه‌های بدون پره جابه‌جا می‌شود و حتی از سایر پنکه‌های پره‌دار، قوی‌تر عمل می‌کنند.

پارامترهای مهم در راهنمای خرید پنکه

چندین ویژگی وجود دارد که راهنمای خرید پنکه به شما توصیه می‌کند هنگام اقدام برای خرید پنکه حتما به آن‌ها توجه کنید.

 • ظرفیت هوادهی پنکه را بسنجید

مقدار هوایی که پنکه جابه‌جا می‌کند، ظرفیت هوادهی آن محسوب می‌شود. هر چه ظرفیت هوادهی بیشتر باشد، هوای بیشتری جابه‌جا می‌شود. معمولا ظرفیت هوادهی بر روی بدنه‌ی پنکه یا دفترچه راهنمای آن ثبت می‌شود.

 • میزان صدای پنکه

سروصدای پنکه گاهی آنقدر زیاد است که شما را آزار می‌دهد. از این رو باید هنگام خرید پنکه، میزان صدای آن را بررسی کنید. واحد دسی بل برای اندازه‌گیری صدا است ولی شما این عدد را روی محصولی که قصد خرید آن را دارید، مشاهده نمی‌کنید. برای همین حتما از نمایندگان فروش بخواهید پنکه را برای شما روشن کنند تا صدای آن را بشنوید.

 • ایمنی پنکه‌ای که قصد خرید آن را دارید، بسنجید

پایه‌های محکم، از ضروریات مهم پنکه‌ی ایستاده می‌باشد. پنکه نباید با کوچک‌ترین برخورد، به زمین بیافتد. محافظ پره‌ها یکی دیگر از ویژگی‌های پنکه‌ی استاندارد است. اگر کودک خردسال دارید پنکه‌هایی که پره ندارند، گزینه‌ی بهتری برای انتخاب هستند.

 • به آسان تمیز شدن پنکه توجه کنید

قطعا نمی‌خواهید به دلیل آنکه نمی‌توانید به خوبی پنکه را تمیز کنید از پخش گرد و غبار آزرده خاطر شوید. آسان تمیز شدن پنکه از آن دسته عوامل مهمی است که حتما باید هنگام خرید پنکه به آن توجه کنید. راهنمای خرید پنکه توصیه می‌کند پنکه‌ای را بخرید که قطعات آن به راحتی باز شود و بتوانید آن‌ها را تمیز کنید. چرا که پنکه از آن دسته وسایلی است که گردوغبار زیادی روی آن خواهد نشست.

 • به راحتی جابه‌جایی پنکه توجه کنید

شاید یکی از دلایل مهمی که به سمت خرید پنکه روی آورده‌اید، این باشد که می‌خواهید یکجا ثابت نباشد و بتوانید در اتاق‌های مختلف از آن استفاده کنید؛ پس راهنمای خرید پنکه به شما توصیه می‌کند حتما توجه داشته باشید که آیا می‌توانید به راحتی از اتاقی به اتاق دیگر منتقلش کنید و به برق وصل کنید. اگر پنکه‌ای دستگیره‌ی حمل هم داشته باشد، خیلی کار برای شما آسان خواهد شد؛ پس از کنار این ویژگی به آسانی رد نشوید.

 • به اندازه‌ی پنکه توجه کنید

شما باید توجه کنید که می‌خواهید از پنکه در چه فضا و محیطی استفاده کنید. اندازه‌ی اتاق شما، در تعیین اندازه‌ی پنکه نقش دارد. پنکه‌ی انتخابی شما نباید نسبت به اتاقتان خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد.

 • حالت نوسانی پنکه را در نظر بگیرید

اینکه سر پنکه‌ی شما به آرامی از سمتی به سمت دیگر حرکت کند، در جابه‌جایی هوای اتاق نقش ویژه‌ای دارد. بیشتر پنکه‌ها قابلیت حالت نوسانی را دارند. حالت نوسانی پنکه زمانی اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد که افراد بیشتری که به صورت پراکنده در اتاق نشسته‌اند، از باد خنک آن بهره‌مند شوند.

 • به نوع چرخش پنکه توجه کنید

اگر سر پنکه به سمت بالا، پایین، چپ و راست حرکت کند موجب می‌شود هوای محیط یکنواخت شود. در نتیجه پنکه‌ای که قابلیت چرخش دارد، انتخاب مناسب‌تری است.

 • قابلیت تنظیم پنکه را بررسی کنید

قطعا برای شما مهم است که بتوانید ارتفاع پنکه‌ی خود را کاهش یا افزایش دهید یا سر آن را به یک طرف ثابت نگه دارید و سرعت حرکت پره‌های پنکه را تنظیم کنید؛ بنابراین سعی کنید تمامی قابلیت‌های مدنظرتان را بررسی و سپس نسبت به خرید پنکه اقدام کنید.

 • قابلیت کنترل از راه دور پنکه را بررسی کنید

کنترل از راه دور از آن قابلیت‌های جذابی است که شما هنگام خستگی و گرما، آرزوی داشتن آن را دارید. اگر می‌توانید هزینه‌ی بیشتری بپردازید، پنکه‌ای را خریداری کنید که به شما این امکان را بدهد از راه دور به آن فرمان دهید.

 • گارانتی پنکه را بررسی کنید

همین که وقتی را برای خواندن راهنمای خرید پنکه اختصاص می‌دهید، مشخص است که تمایل دارید انتخابی درست داشته باشید. گارانتی و خدمات پس از فروش از جمله عوامل مهمی است که باید حتما به آن توجه کنید.

 • برای خرید پنکه چقدر باید هزینه کنید؟

ویژگی‌های پنکه‌ها، قیمت آن‌ها را تعیین خواهد کرد. آیا پنکه‌ای که قصد خرید آن را دارید مجهز به قابلیت کنترل از راه دور، صفحه‌ی نمایشگر دیجیتال یا دارای لامپ داخلی است؟ اگر پاسخ شما مثبت است، در نتیجه باید مبلغ بیشتری را بپردازید. گاهی برخی ویژگی‌ها مانند دارا بودن لامپ داخلی نه تنها به نفع شما نیست، بلکه مصرف برق را بالا می‌برد.

توان مصرفی، برند پنکه و قابلیت‌های آن در تعیین قیمت دخیل هستند. راهنمای خرید پنکه توصیه می‌کند حتما پنکه‌ای متناسب با محیط خود انتخاب کنید، توجه به ظرفیت هوادهی را فراموش نکنید و مهم‌تر از همه یادتان باشد به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها، پنکه‌های بی‌کیفیت را انتخاب نکنید.

 • کدام جریان هوا را برای پنکه‌ی خود انتخاب کنید؟

آنچه به طور مستقیم با قدرت پنکه ارتباط دارد، جریان هوای تولید شده توسط پنکه است. اثربخش بودن پنکه بر همین اساس تعیین می‌شود. میزان گردش هوای پنکه بر حسب متر مکعب در ساعت یا متر مکعب در دقیقه بیان می‌شود.

برای پنکه‌ی کوچک روی میز کار، ۱۵ متر مکعب در دقیقه کافی است. برای اتاق نشیمن ۳۰ متر مربعی، ۱۵۰ متر مکعب در دقیقه، تهویه‌ی مناسبی را فراهم می‌سازد. برای فضای کارگاهی، پنکه‌هایی با ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر مکعب، نیاز دارید.

راهنمای خرید پنکه با ارائه‌ی این جدول سعی کرده است به شما نشان دهد موضوع از چه قرار است.

سرعت جریان هوا (متر مکعب در دقیقه)سطح اتاق
۱۵قرار گرفتن روی میز
۱۰۰۲۰ متر مربع (اتاق خواب، اتاق نشیمن)
۱۵۰۳۰ متر مربع (اتاق نشیمن، آشپزخانه‌ی اُپن و…)
۳۵۰۷۰ متر مربع (کارگاه، گاراژ و…)

مصرف برق پنکه را از کجا تشخیص دهید؟

انرژی مصرفی پنکه براساس فرمول زیر محاسبه می‌شود:

مقدار وات (یک کیلو وات= ۱۰۰۰ وات) را ضربدر تعداد ساعات مصرفی در روز ضربدر تعداد روزها و تقسیم بر هزار کنید تا مصرف کیلووات ساعت در روز مشخص شود.

برای مثال میزان مصرف پنکه‌ای، ۲۰۰ وات در ساعت است که اگر پنکه ۵ ساعت در روز به مدت ۳۰ روز روشن باشد باید حاصل‌ضرب این سه عدد را تقسیم بر ۱۰۰۰ کنیم عدد ۳۰ کیلووات به دست می‌آید که نشان‌دهنده‌ی میزان مصرف شماست. در نهایت می‌توانید تعداد کیلووات ساعت مصرفی پنکه‌ی خود در سال را در نرخ کیلو وات ساعت برق محل خود ضرب کنید تا هزینه‌ی سالیانه‌ی برق مصرفی پنکه را محاسبه کنید.

به این نکات در هنگام خرید پنکه توجه کنید:

 • به میزان صدای پنکه توجه کنید؛ صدای زیاد پنکه موجب می‌شود تمرکزتان به هم بخورد و برای شما آزاردهنده باشد.
 • پنکه‌هایی را با پره‌ها‌ی فلزی به پنکه‌هایی با پره‌های پلاستیکی ترجیح دهید؛ زیرا هوا را با قدرت بیشتری انتقال می‌دهند.
 • از قابلیت‌های جدید پنکه‌ها مانند کنترل از راه دور، تایمر، صفحه‌ی نمایشگر دیجیتال و لمسی بودن دکمه‌ها غافل نشوید؛ زیرا به زودی متوجه خواهید شد این قابلیت‌ها تا چه اندازه می‌تواند کار را برای شما آسان و لذت‌بخش کند.
 • حتما توجه داشته باشید که هنگام استفاده از پنکه، مدام نگران بودن بابت افتادن پنکه یا ایجاد خطر برای کودک و حیوان خانگی آزاردهنده است؛ در نتیجه توجه به استحکام پنکه و نوع پره‌های آن از ضروریات است.
 • داشتن محافظ‌های ایمنی مشبک یا میله‌ای از ضروریات طراحی پنکه‌ی ایمن است.
 • با توجه به طراحی پنکه‌ها در رنگ‌ها و مدل‌های مختلف، پنکه‌ای را انتخاب کنید که با طراحی داخلی اتاق شما، مطابقت داشته باشد.
 • حواستان به فضایی که قصد خرید پنکه برای آن دارید، باشد تا بهتر بتوانید درباره‌ی نوع پنکه از نظر دیواری، سقفی، ایستاده و… تصمیم بگیرید.
 • به وزن، ابعاد و طول کابل پنکه‌ای که قصد خرید آن را دارید توجه کنید تا هنگام استفاده در شرایط مختلف با محدودیت مواجه نشوید.
 • اگر فکر می‌کنید نیاز به تنظیم ارتفاع وزش باد دارید، پنکه‌‌های ایستاده‌ای را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند.
 • قابلیت‌هایی مانند وزش باد طبیعی با حالت خواب، کاهش سرعت پس از گذشت سی دقیقه و حرکت سینوسی، ویژگی مدل‌های جدید پنکه‌ها محسوب می‌شود که خوب است به آن‌ها توجه داشته باشید.

نکات مهم در هنگام استفاده پنکه

 • با قرار دادن پنکه در مجاورت پنجره هنگام شب، هوای خنک بیرون از منزل را به داخل هدایت کنید.
 • پنکه را در مجاورت حرارت (وسایل پخت‌وپز و دستگاه‌‌های حرارت‌زا) قرار ندهید.
 • پنکه را در فضای بیرون یا در مکان‌هایی مانند حمام که با آب در تماس است، قرار ندهید.
 • پنکه را درون آب فرو نکنید.
 • پنکه را در مجاورت پرده، گیاهان و سایر اشیایی که ممکن است بین پره‌ها گیر کنند، قرار ندهید.
 • برای خاموش کردن پنکه، سیم را از برق نکشید، بلکه ابتدا آن را خاموش کنید و سپس از پریز بیرون آورید.
 • اجسام خارجی مانند انگشت یا خودکار را هنگام کار کردن پنکه، وارد آن نکنید.
 • هنگام روشن بودن پنکه مراقب کودکان باشید و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهید.
 • قبل از جابه‌جایی پنکه و قبل از تمیز کردن، حتما اتصال آن را با برق قطع کنید.

اکنون شما می‌توانید با بررسی تمامی نکات کلیدی راهنمای خرید پنکه مناسب‌ترین پنکه را مطابق با نیاز خود انتخاب کنید. سعی کردیم به عنوان مشاور تخصصی خرید وسایل سرمایشی و گرمایشی کنار شما باشیم و به شما بگوییم چرا به پنکه نیاز دارید و چگونه یک پنکه‌ی خوب برای منزل یا محیط کار خود انتخاب کنید.

نکته ی پایانی: می توانید پنکه ایستاده ی آزور را با کلیک در اینجا ببینید