مزایای استفاده از کتری برقی

استفاده از کتری برقی برای درست کردن آب جوش، مزایای زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که برای خرید یک کتری برقی خوب هزینه کنند، و در عوض راحت‌تر باشند. به عنوان مثال:

 

سرعت جوش آمدن آب

کتری های برقی نسبت به اجاق گاز یا مایکروویو، آب را بسیار سریع‌تر به جوش می‌آورد. این مسئله، بزرگترین مزیت کتری‌های برقی است که باعث می‌شود طرفداران زیادی داشته باشد. به همین دلیل اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که هر روز صبح برای رفتن به محل کار عجله دارید، بهتر است که برای درست کردن قهوه یا چای صبحگاهی خود از یک کتری برقی استفاده کنید.

 

کاربرد آسان و ساده

کافیست به مقدار کافی آب داخل کتری بریزید و دکمه روشن شدن آن را بزنید تا آب را به جوش بیاورد. طرز کار با کتری برقی‌هایی که پیشرفته‌تر هستند و تنظیمات دمایی بیشتری دارند هم به همین اندازه ساده است و یاد گرفتن آن اصلا کار سختی نیست.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی

کتری‌هایی که با برق کار می‌کنند نسبت به مایکروویو یا کتری سنتی روی اجاق گاز، از انرژی کمتری برای جوشاندن آب استفاده می‌کند که نکته مهمی است.

 

درجه حرارت دقیق کتری برقی

درجه حرارت آب برای بسیاری از افرادچندان مهم نیست. اما افرادی که عاشق چای هستند و روی عطر و طعم آن نیز بسیار حساس‌اند، معمولا به درجه حرارت آب توجه می‌کنند؛ چون دمای مناسب در هنگام دم کردن بعضی از انواع چای، می‌تواند تفاوت زیادی در طعم و مزه آن ایجاد کند. زمانی که کتری شما تنظیمات دمایی مختلفی داشته باشد، می‌توانید به راحتی به عطر و طعم دلخواه چای خود برسید.

به طور کلی، شما برای درست کردن آب جوش به یک کتری برقی “نیاز” ندارید. اما درست کردن چای و قهوه با استفاده از کتری برقی، می‌تواند کار شما را راحت‌تر کند.


انتخاب و خرید یک کتری مناسب

اگر تصمیم گرفتید که برای خانه یا محل کار خود یک کتری تهیه کنید، بهتر است چند نکته مهم را در هنگام انتخاب و خرید آن در نظر بگیرید.

 

سرعت به جوش آوردن آب

از نظر کسانی که عاشق کتری برقی هستند، سرعت به جوش آوردن آب در آن مهم‌ترین فاکتور است. اگر یکی از دلایلی که قصد دارید به خاطر آن کتری برقی بخرید، این است که بتوانید سریع‌تر چای و قهوه درست کنید، باید به دنبال محصولی بگردید که سرعت جوش آمدن آب در آن بالاتر از بقیه باشد.

بعضی از مدل‌های کتری، در مدت 4 الی 5 دقیقه آب را به جوش می‌آوردند، در حالی که بعضی دیگر، تنها ظرف مدت 90 ثانیه این کار را انجام می‌دهند. حتما قبل از انتخاب و خرید یک کتری که با برق کار می‌کند، توضیحات شرکت تولید کننده آن را بخوانید و ببینید که آیا خصوصیات آن برای هدف شما مناسب است یا خیر. علاوه بر این، حتما به صورت آنلاین نیز کمی تحقیق کنید. نظرات دیگران را در مورد محصول مورد نظر خود بخوانید، تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

شما می‌توانید به انتخاب خودتان، یک کتری را انتخاب کنید که سرعت جوش آوردن آب در آن از بقیه مدل‌ها بالاتر باشد. اما به یاد داشته باشید که در هر صورت، سرعت به جوش آمدن آب در هر مدل کتری برقی‌ای، باید نسبت به مایکروویو و کتری سنتی که روی اجاق گاز قرار می‌گیرد بیشتر باشد.

 

تنطیمات دمایی کتری برقی

افرادی که عاشق انواع جای هستند و در دم کردن چای تبحر خاصی دارند، علاوه بر سرعت به جوش آمدن آب، دمای آب جوش و دقت کتری برقی نیز فاکتور مهمی به حساب می‌آید. انواع مختلف چای، با دمای مختلفی از آب جوش درست می‌شوند و در آن دمای خاص، عطر و طعم بهتری دارند. به عنوان مثال، ممکن است دمایی که با آن چای هل بسیار خوش طعم و خوش عطر می‌شود، برای درست کردن چای سبز یا چای چینی مناسب نباشد و طعم و عطر جذابی ایجاد نکند.

این مسئله درمورد انواع مختلف قهوه نیز صدق می‌کند. معمولا بهترین دمای آب جوش برای دم کردن قهوه، دمایی است که در آن آب قل قل نکند. ممکن است افرادی که چندان اهل قهوه خوردن نیستند، فرق قهوه دم شده در آب جوش را با قهوه دم شده در آبی که دمای آن کمی از دمای جوش کمتر است متوجه نشوند، اما افرادی که در درست کردن انواع قهوه تبحر خاصی دارند و روی طعم آن حساس هستند، حتما این تفاوت کوچک اما مهم را متوجه خواهند شد.

معمولا انواعی از کتری برقی که ارزانتر هستند، تنظیمات دمایی را به شما ارائه نمی‌دهند. به همین دلیل اگر این ویژگی برای شما مهم است، حتما به دنبال کتری برقی‌ای بگردید که به شما امکان می‌دهد درجه حرارت‌های مختلف را برای به جوش آوردن آب انتخاب کنید. علاوه بر این، قبل از خرید حتما تنظیمات دمایی کتری برقی مورد نظر خود را بررسی کنید تا مطمئن بشوید که دمای دلخواه شما را داشته باشد.

 

قیمت کتری برقی

یک کتری برقی ساده با ویژگی‌های محدود، می‌تواند تنها 15 دلار قیمت داشته باشد. این در حالی است که مدل‌های با کیفیت و ظرفیت بالاتر، می‌توانند تا 100 دلار هم قیمت داشته باشند. اگر شما فقط به دنبال یک کتری برقی هستید که چای و قهوه را به سرعت درست کند و از ماندگاری طولانی مدتی نیز برخوردار باشد، نگران نباشید؛ احتمالاً یکی از مدل‌های موجود در محدوده 15 تا 30 دلار برای برآورده کردن نیازهای شما کافی خواهد بود.

اما اگر به دنبال یک کتری برقی هستید که تنظیمات دمایی داشته باشد، برای ساخته شدن آن از مواد با کیفیتی استفاده شده باشد، و مدت زمان ماندگاری آن نیز بالاتر باشد، احتمالا باید کمی بیشتر هزینه کنید . به سراغ مدل‌های گران‌تر بروید.

اندازه کتری برقی

درمورد اندازه کتری برقی، باید دو فاکتور مهم را در نظر بگیرید. اولین فاکتور، میزان گنجایش کتری برقی است. آیا شما فردی هستید که معمولا در طول روز یک فنجان چای یا قهوه می‌نوشید؟ یا فردی هستید که دائما میهمان دارید و باید برای چندین نفر چای و قهوه دم کنید؟

اکثر مدل‌های کتری برقی به اندازه چندین لیوان چای و قهوه گنجایش دارند، اما بعضی دیگر از مدل‌ها قابل حمل هستند و ظرفیت کمتری دارند. به همین دلیل بهتر است که قبل از انتخاب و خرید یک کتری برقی، میزان گنجایش آن را بررسی کنید و با نیازهای خود تطبیق بدهید.

فاکتور مهم بعدی، اندازه فضایی است که در آشپزخانه خود در اختیار دارید. در حال حاضر اکثر خانه‌ها آشپزخانه کوچکی دارند و در زندگی مدرن امروزی، تعداد لوازمی که در آشپزخانه قرار می‌گیرند کم نیستند. به همین دلیل سعی کنید حتما قبل از خرید یک کتری برقی، فضایی که در آشپزخانه خود در اختیار دارید را با اندازه کتری برقی مورد نظر خود تطبیق بدهید و ترجیحا قبل از خرید، جای کتری برقی را در آشپزخانه خود مشخص کنید.

 

ویژگی‌های ظاهری کتری برقی

اگر تصمیم گرفته‌اید که یک کتری برقی بخرید، احتمالا فردی هستید که قصد دارید به طور دائمی از آن استفاده کنید و آن را روی کانتر آشپزخانه قرار بدهید. در این حالت کتری برقی شما کاملا در دیدرس خودتان و دیگران است. پس مهم است که قبل از انتخاب و خرید، ویژگی‌های ظاهری کتری برقی مورد نظر خود را نیز بررسی کنید.

معمولا شرکت‌هایی که کتری برقی تولید می‌کنند، بیشترین تمرکز خود را روی عملکرد آن قرار می‌دهند تا ظاهرش. اما مدل‌هایی از کتری برقی هم در بازار موجو هستند که هم عملکرد مناسبی دارند و هم از نظر ظاهری بسیار شیک و زیبا هستند.

اگر ویژگی‌های ظاهری کتری برقی نیز برای شما مهم است، باید کمی بیشتر زمان بگذارید و مدل‌های مختلف را بررسی کنید تا مدل مناسب را پیدا کنید. علاوه بر این، احتمالا باید کمی بیشتر هزینه کنید تا یک کتری برقی با عملکرد مناسب و ظاهر شیک داشته باشید.

 

طرز استفاده آسان از کتری برقی

به طور کلی، طرز استفاده از تمام کتری‌های برقی آسان است. این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باعث شده است بسیاری از افراد استفاده از کتری برقی را به مایکروویو و کتری سنتی روی اجاق گاز ترجیح بدهند. اگر اولویت شما برای خرید کتری برقی، سادگی و سرعت به جوش آمدن آب در آن است، می‌توانید یک مدل ساده را انتخاب کنید که تنظیمات دمایی خاص و ویژگی دیگری نداشته باشد. اما اگر تنظیمات دمایی نیز برای شما فاکتور مهمی است، باید کمی زمان بگذارید و مدل‌های مختلف کتری برقی را بررسی کنید، و مدلی را انتخاب کنید که استفاده از تنظیمات دمایی آن کار آسانی باشد.

معمولا طرز استفاده از کتری برقی‌هایی که بی‌سیم هستند یا سیم آن‌ها قابلیت جدا شدن را دارد، آسان‌تر است. علاوه بر این، شما می‌توانید مدلی را انتخاب کنید که قابلیت‌های دیگر مثل خاموش کردن خودکار و گرم نگه داشتن آب برای مدت زمان مشخصی را داشته باشد.

 

گرمای بدنه کتری برقی

اگر تجربه استفاده از کتری‌های سنتی که روی اجاق گاز قرار می‌گیرند را داشته باشید، حتما به خوبی می‌دانید که بدنه یک کتری تا چه حد می‌تواند داغ بشود. کتری برقی نیز از این قاعده مستثنا نیست، اما نسبت به کتری سنتی کمتر داغ می‌شود.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که دائما دست خود را می‌سوزانید، بهتر است کمی زمان بگذارید و مدل‌های مختلف کتری برقی را بررسی کنید. در صورت امکان، کمی تحقیق آنلاین هم انجام بدهید و نظرات دیگران را درمورد انواع کتری بخوانید، و مدلی را انتخاب کنید که بدنه آن نسبت به بقیه مدل‌ها کمتر داغ می‌شود. معمولا مدل‌هایی که جنس بدنه آن‌ها از پلاستیک یا شیشه است، نسبت به مدل‌هایی که بدنه آن‌ها فلزی است کمتر داغ می‌شوند. البته این مسئله را نیز به یاد داشته باشید که اکثر مدل‌هایی که بدنه آن‌ها از جنس فلز است، مزایای بیشتری نسبت به بقیه مدل‌ها دارند.

 

صدای کتری برقی

در حالی که صدای کتری برقی به اندازه بعضی دیگر از وسایل آشپزخانه بلند نیست، باز هم در هنگام جوشاندن آب کمی سر و صدا ایجاد می‌کند. بعضی از مدل‌های کتری‌های‌ برقی نیز در هنگام به جوش آمدن آب، یک صدایی بوق مانند ایجاد می‌کنند تا به شما اطلاع بدهند که آب جوش آماده شده است. این صداها برای بسیاری از افراد آزاردهنده هستند، به خصوص اگر برای مدتی خیلی طولانی ادامه یابند یا راه آسانی برای غیرفعال کردن آن‌ها وجود نداشته باشد.

اگر به طور کلی نسبت به سر و صدا حساس هستید، بهتر است که قبل از انتخاب و خرید یک کتری، کمی بیشتر تحقیق کنید و مدلی را انتخاب کنید که سر و صدای کمتری نسبت به بقیه مدلها داشته باشد. معمولا مشتریانی که از صدای کتری شاکی هستند، به صورت آنلاین نظر خود را درمورد آن می‌نویسند. به همین دلیل، شما می‌توانید با کمی بررسی آنلاین نیز اطلاعات مفیدی درمورد کتری برقی مورد نظر خود به دست آورید.


کیفیت و دوام کتری برقی

برای هر نوع محصولی که دارای اجزای الکتریکی باشد، دوام فاکتور بسیار مهمی به حساب می‌آید. قطعا هیچکس دوست ندارد هزینه زیادی برای خرید یک کتری پرداخت و کند و فقط برای مدت 1 سال بتواند از آن استفاده کند.

همانطور که می‌دانید، یکی از نشانه‌های کیفیت بالا و دوام یک محصول، قیمت آن است. به عنوان مثال، مسلما یک کتری برقی 15 دلاری نسبت به یک مدل 75 دلار، دوام کمتری دارد و زودتر خراب می‌شود. در نتیجه نمی‌توانید چند سال از آن استفاده کنید.

فاکتور مهم بعدی که باید در هنگام خرید یک کتری در نظر بگیرید، گارانتی آن است. شرکت‌هایی که کتری برقی را همراه با یک ضمانت نامه به بازار عرضه می‌کنند، نشان می‌دهند که به ماندگاری محصولات خود کاملا اعتماد دارند و برای مشتری‌های خود ارزش قائل هستند. و البته، یکی از بهترین راه‌ها برای پیدا کردن کتری برقی‌هایی که دوام زیادی دارند، این است که ببینید افرادی که قبلاً آن‌ها را خریداری کرده‌اند درباره‌شان چه می‌گویند. قطعا مشتری‌ای که از خرید خود راضی نیست و نتوانسته است برای یک مدت طولانی (کمتر از 1 سال) از کتری خود استفاده کند، نظرات خود را به شکل آنلاین در اختیار بقیه قرار خواهد داد. به همین دلیل، شما می‌توانید با کمی بررسی آنلاین نیز اطلاعات مفیدی درمورد میزان دوام کتری مورد نظر خود به دست آورید.

 

جنس مواد به کار رفته در ساخت

کتری‌های برقی اغلب از جنس فلز، شیشه، پلاستیک یا ترکیبی از این سه ماده ساخته می‌شوند. معمولا کتری‌هایی که از جنس استیل ضد زنگ و شیشه ساخته می‌شوند، نسبت به مدل‌های پلاستیکی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. با این حال، بدنه یک کتری برقی از جنس پلاستیک، کمتر داغ می‌شود و وزن کمتری دارد؛ در نتیجه قابل حمل است و شما می‌توانید آن را همراه با خود به مسافرت یا پیک نیک ببرید. البته بهتر است بدانید که اگر جنس محفظه آب کتری از پلاستیک باشد، احتمالا در هنگام داغ شدن روی مزه چای و قهوه اثر می‌گذارد و حتی ممکن است بوی داغی نیز ایجاد کند.

بهترین ماده‌ای که می‌توان از آن کتری برقی ساخت، استیل ضد زنگ است؛ چون دوام بیشتر و کیفیت بسیار خوبی دارد. کتری‌هایی که از جنس شیشه ساخته می‌شوند، اغلب در بین افرادی که طرفدار زیبایی هستند و دوست دارند بتوانند آب را در هنگام به جوش آمدن تماشا کنند، محبوب‌تر هستند.

به طور کلی، اینکه کتری مورد نظر شما از چه جنسی ساخته شده است، کاملا به سلیقه شخصی و نیازهای خود شما بستگی دارد.

 

وزن کتری

اگر قرار است که فقط از کتری برقی خود داخل آشپزخانه استفاده کنید و قصد ندارید که آن را با خود حمل کنید، احتمالا وزن آن برایتان اهمیت چندانی نخواهد داشت. اما اگر دوست دارید که هنگام مسافرت بتوانید به راحتی کتری را با خود حمل کنید، یا اگر می‌دانید که برای ریختن آب جوش با یک کتری سنگین به مشکل برمی‌خورید، ترجیحا باید به دنبال مدلی باشید که وزن آن به اندازه کافی سبک باشد و برای اهداف شما مناسب باشد.

معمولا وزن یک کتـری برقی روی جعبه آن یا به شکل آنلاین در جدول ویژگی‌های آن درج می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید قبل از خرید، وزن مدل‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

ویژگی‌های دیگر یک کتری خوب

  • همه ما گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کنیم. این مسئله می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل، اگر نگران این موضوع هستید بهتر است مدلی از کتری را انتخاب کنید که قابلیت خاموش شدن به شکل خودکار را داشته باشد.
  • گاهی اوقات سیم لوازم الکترونیکی جلوی دست و پای ما را می‌گیرد و کلافه می‌شویم. بعضی از مدل‌های کتری، یک محفظه کوچک دارند که مخصوص جمع کردن سیم کتری است. به این ترتیب، شما می‌توانید سیم کتری خود را جمع کنید و فقط زمانی که قصد دارید از آن استفاده کنید، دوشاخه را داخل پریز برق بزنید.
  • یک کتری بدون سیم، یا مدلی که سیم آن قابلیت جدا شدن را دارد، کار ما را آسان‌تر می‌کند و طرز استفاده از آن نیز راحت‌تر است.
  • اگر میزان گنجایش کتری مورد نظر شما قابل مشاهده باشد، می‌توانید به راحتی میزان آب داخل آن را چک کنید، و به مقدار مورد نیاز خود داخل آن آب بریزید.
  • حتما برای شما هم پیش آمده است که کتری را روشن کنید، سپس به سراغ کار دیگری بروید و به کلی فراموش کنید که قصد داشتید چای یا قهوه درست کنید. بعضی از مدل‌های کتری، قابلیت گرم نگه داشتن آب برای یک مدت زمان مشخص را دارند. به این ترتیب، اگر فراموش کنید که کتری را روشن کرده‌اید و مدتی بعد به سراغ آن بروید، آب داخل کتری هنوز داغ و قابل استفاده است.
    برای مشاهدهی کتری برقی های باکیفیت برند آزور اینجا کلیک کنید