انواع آب میوه های طبیعی

ما در اینجا شما را با 9 مورد از معروف ترین آب میوه ها آشنا می کنیم و کالری آب میوه های طبیعی را نیز با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

#1 آب میوه های طبیعی : گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی نه تنها ماده اصلی در Bloody Marys است بلکه به عنوان یک نوشیدنی سالم و خوشمزه نیز قلمداد می شود که می توانید آن را به تنهایی بنوشید و از آن لذت ببرد.

در حالی که بسیاری از مردم گوجه فرنگی را به دلیل مصارف آشپزی، جزو سبزیجات می دانند، اما از نظر بیولوژیکی یک میوه محسوب می شود. هنوز هم بسیاری از شرکت ها به دلیل طعم و مزه و قند کمی که گوجه فرنگی دارد، آب آن را به عنوان یک آب سبزیجات طبقه بندی می کنند.

یک فنجان (240 میلی لیتر) آب گوجه فرنگی دارای ارزش غذایی زیر است.

کالری: 41

پروتئین: 2 گرم

کربوهیدرات: 9 گرم

فیبر: 1 گرم

شکر: 6 گرم

فولات: 12٪ از ارزش روزانه

پتاسیم: 11٪ ارزش روزانه

ویتامین: A  6% ارزش روزانه

ویتامین ث : 18% (ا. ر)

ویتامین ای : 5% (ا. ر)

ویتامین کا : 5% (ا. ر)

نکاتی پیرامون آب میوه طبیعی گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی دارای ویتامین C زیادی است و این آنتی اکسیدان قوی از جذب آهن پشتیبانی می کند و باعث سلامت پوست و ایمنی می شود.

همچنین منبع خوبی از لیکوپن، کاروتنوئید و آنتی اکسیدان است که به گوجه فرنگی رنگ قرمز می بخشد. در حقیقت، گزارش شده که 80٪ از لیکوپن رژیم غذایی از آب گوجه فرنگی، سس اسپاگتی یا سس پیتزا تهیه می شود.لیکوپن ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهد. به عنوان مثال طبق یک بررسی، با افزایش مصرف لیکوپن، 13٪ خطر بیماری قلبی کاهش پیدا می کند.

با این حال، آب گوجه فرنگی می تواند نمک زیادی داشته باشد و در صورت مصرف بیش از حد نمک، فشار خون افزایش می یابد. با توجه به اینکه بیشتر مردم نمک زیادی مصرف می کنند، سعی کنید در صورت امکان گزینه های کم سدیم را انتخاب کنید.

#2 آب میوه های طبیعی : سیب

آب سیب یکی از محبوب ترین آب میوه های جهان است. این نوع آبمیوه دارای دو نوع اصلی می باشد. نوع اول همراه با برخی تکه های سیب و نوع دوم نوشیدنی خالص و شفاف می باشند.

یک فنجان (240 میلی لیتر) آب سیب دارای ارزش غذایی زیر است.

کالری: 114

پروتئین: کمتر از 1 گرم

کربوهیدرات: 28 گرم

فیبر: 0.5 گرم

شکر: 24 گرم

پتاسیم : 5% از ارزش روزانه

ویتامین ث : 5% از ارزش روزانه


نکاتی پیرامون آب میوه های طبیعی سیب

آب سیب منبع متوسطی از پتاسیم است. پتاسیم نیز به عنوان الکترولیت عمل می کند و برای سیگنالینگ عصبی و سلامت قلب مهم است. اگرچه از نظر طبیعی ویتامین C آن کم است، اما بسیاری از انواع تجاری آن با ویتامین C غنی می شوند و حداکثر 106٪ از ارزش روزانه در یک فنجان را تأمین می کنند. علاوه بر این، این ماده دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی زیادی مانند، فلاونوئیدها و اسید کلروژنیک است که به خنثی سازی رادیکال های آزاد آسیب رساننده سلول کمک می کند.

در بین آب سیب ها، آب سیب نوع اول (همراه با تکه های سیب) بیشترین میزان آنتی اکسیدان را دارد و در یک مطالعه، مشخص شد که محتوای آنتی اکسیدان آن 5 برابر محتوای آنتی اکسیدان آب سیب شفاف است.

#3 آب میوه های طبیعی : آلو

آلو خشک اغلب به عنوان میان وعده مورد استفاده قرار می گیرد، اما آب آلو خشک یکی دیگر از گزینه های محبوب است که علاقه مندان زیادی هم دارد.

یک فنجان (240 میلی لیتر) آب آلو خشک دارای ارزش غذایی زیر است.

کالری: 182

پروتئین: 1.5 گرم

کربوهیدرات: 45 گرم

فیبر: 2.5 گرم

شکر: 42 گرم

آهن: 17٪ ارزش روزانه

منیزیم: 9٪ (ا.ر)

منگنز: 17٪ (ا.ر)

پتاسیم: 15٪ از (ا.ر)

ویتامین ب3 : 13% (ا.ر)

ویتامین ب6 : 33% (ا.ر)

ویتامین ث : 12% (ا.ر)

ویتامین کا : 8% (ا.ر)نکاتی پیرامون آب میوه آلو

آب آلو سرشار از ویتامین های گروه B است که در متابولیسم، تولید DNA و سلول های قرمز خون و سلامت پوست و چشم، نقش موثری دارند. علاوه بر این، به طور گسترده به عنوان دارویی برای یبوست مورد استفاده قرار می گیرند، به ویژه در افراد میانسال به بالا نیز کاربرد بیشتری دارد. به نظر می رسد محتوای فیبر آن به نرم شدن مدفوع کمک می کند و به عنوان یک ملین ملایم عمل می کند.

همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C و ترکیبات فنلی است. اگرچه آب آلو منبع طبیعی قند است، بهتر است مصرف خود را به یک لیوان کوچک در روز محدود کنید یا آن را با آب رقیق کنید.


#4 آب میوه های طبیعی : انار

آب انار به دلیل فواید تغذیه ای در سال های اخیر محبوبیت بالایی پیدا کرده است. به علاوه، باعث می شود یک رنگ پرزرق و برق به روز شما اضافه شود.

یک وعده یک فنجان (240 میلی لیتر) آب انار دارای ارزش غذایی زیر است.

کالری: 134

پروتئین: کمتر از 1 گرم

کربوهیدرات: 33 گرم

فیبر: 0.25 گرم

شکر: 32 گرم

پتاسیم: 11٪ ارزش روزانه

ویتامین C: کمتر از 1٪  (ا.ر)

ویتامین د : 22% (ا.ر)

نکاتی پیرامون آب میوه انار

آب انار سرشار از ویتامین K است که به جلوگیری لخته شدن خون، سلامت قلب و رشد استخوان کمک می کند. همچنین آنتی اکسیدان آنتوسیانین در آن زیاد است که به انارها رنگ قرمز تیره می بخشد. سرانجام، بسیاری از انواع ویتامین C اضافه شده به شما کمک می کنند تا 27٪ انرژی روزانه را بدست آورید.

#5 آب میوه های طبیعی : بلوبری

بلوبری، توت های کوچک و دایره ای شکل هستند که از درخت نخل آکای بدست می آیند. آب میوه های طبیعی بلوبری، خوشمزه و دارای رنگ جذاب بنفش هستند.

یک فنجان (240 میلی لیتر) بلوبری دارای ارزش غذایی زیر است.


کالری: 91

پروتئین: 1 گرم

کربوهیدرات: 13 گرم

فیبر: 2 گرم

شکر: 9 گرم

نکاتی پیرامون آب میوه بلوبری

با توجه به اینکه اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است، داده های تغذیه ای این آب میوه محدود است و تنها محتوای آنتی اکسیدانی میوه به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است. بلوبری غنی از آنتی اکسیدان های مختلف به ویژه فلاونوئیدها، اسید فرولیک و اسید کلروژنیک است. رژیم غذایی غنی از این ترکیبات موجب کاهش احتمال بیماری قلبی و انحطاط روانی است.

در حقیقت، بلوبری حاوی آنتی اکسیدان های قابل توجهی هستند که به دلیل ترکیبات آنها برای مقابله با بیماری بسیار شناخته شده اند.

سرانجام، یک مطالعه بر روی 14 شرکت کننده مبتلا به آرتروز نشان داد که نوشیدن آب میوه های طبیعی بلوبری به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی درد شما را کاهش می دهد. با این حال، برای درک بهتر این رابطه، مطالعات بیشتری لازم است.

#6 آب میوه های طبیعی : پرتقال

آب پرتقال یک نوشیدنی اصلی برای صبحانه در سراسر جهان به شمار می رود و این امر به دلیل خواص غذایی بسیار شناخته شده این میوه است.

یک فنجان (240 میلی لیتر) آب پرتقال دارای ارزش غذایی زیر می باشد.

 • کالری: 112
 • پروتئین: 2 گرم
 • کربوهیدرات: 26 گرم
 • فیبر: 0.5 گرم
 • شکر: 21 گرم
 • فولات: 19٪ (ا.ر)
 • پتاسیم: 11٪ (ا.ر)
 • ویتامین ث : 138% (ا.ر)


 • نکاتی پیرامون آب میوه های طبیعی پرتقال
  آب پرتقال منبع قابل توجهی از ویتامین C است. این ویتامین نیز دارای آنتی اکسیدان های زیادی می باشد. آنتی اکسیدان هایی که برای سلامت پوست و جذب آهن ضروری است. همچنین دارای ترکیبات فنلی، مانند اسیدهای سینامیک، فرولیک و کلروژنیک است. این ترکیبات آنتی اکسیدانی به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کنند، که می توانند به سلول ها آسیب برسانند و منجر به بیماری شوند.
  کاهش سطح التهاب با آب پرتقال
  مطالعه ای روی 30 نفر نشان داد که نوشیدن آب پرتقال بعد از یک وعده غذایی پرچرب و غنی از کربوهیدرات، منجر به کاهش قابل توجه سطح التهاب در مقایسه با نوشیدن آب گلوکز می شود. محققان این امر را به آنتی اکسیدان های موجود در آب پرتقال نسبت دادند.
  آب پرتقال را می توانید با دانه های ریز آن یا بدون آن خریداری کنید. این تکه ها دارای مقدار کمی فیبر هستند که زیاد هم قابل توجهی نیست.

  #7 آب میوه های طبیعی : گریپ فروت
  آب گریپ فروت نوشیدنی دلچسبی است که بسیاری از مردم از آن لذت می برند.
  یک فنجان (240 میلی لیتر) آب گریپ فروت دارای ارزش غذایی زیر است.

کالری: 95

پروتئین: 1.5 گرم

کربوهیدرات: 19 گرم

فیبر: 1.5 گرم

شکر: 20 گرم

فولات: 9٪ ارزش روزانه

پتاسیم: 8٪ (ا.ر)

ویتامین ث : 96% (ا.ر)

ویتامین ای : 4% (ا.ر)نکاتی پیرامون آب میوه گریپ فروت

آب گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان های ضد بیماری مانند ویتامین C و ترکیبی است که به عنوان نارینگین شناخته می شود. با این حال، فرآوری میوه باعث کاهش محتوای آنتی اکسیدان های خاص می شود. به عنوان مثال، گریپ فروت کامل سرشار از بتا کاروتن و لیکوپن است، اما آب گریپ فروت فاقد این مواد مغذی است.

گریپ فروت داروی کامل

جالب است بدانید که گریپ فروت و آب آن با بیش از 85 دارو از جمله داروهای رقیق کننده خون، ضد افسردگی و داروهای کلسترول و فشار خون مغایرت می کند و ارزشی شبیه به آنها دارد. دلیل این موضوع نیز وجود ترکیباتی در گریپ فروت است که با توانایی کبد در پردازش داروها ارتباط برقرار می کند. بنابراین، بسیار مهم است که قبل از خوردن گریپ فروت و مشتقات آن با یک متخصص بهداشت و درمان صحبت کنید.

#8 آب میوه های طبیعی : زرشک

آب این میوه تیره و قرمز روشن است که فواید بسیاری را به همراه دارد.

یک فنجان (240 میلی لیتر) آب زرشک دارای ارزش غذایی زیر است.

 • کالری: 116
 • پروتئین: 1 گرم
 • کربوهیدرات: 31 گرم
 • فیبر: 0.25 گرم
 • شکر: 31 گرم
 • پتاسیم: 4٪ ارزش روزانه (DV)
 • ویتامین ث : 26% (ا.ر)
 • ویتامین ای : 20% (ا.ر)
 • ویتامین کا : 11% (ا.ر)


 • نکاتی پیرامون آب میوه زرشک
  آب زرشک به دلیل توانایی محافظت در برابر عفونت های دستگاه ادراری (UTI) شناخته شده است. اگرچه تحقیقات در مورد این اثر متفاوت بوده است. بررسی اخیر نشان داد که نوشیدن آب زرشک خطر ابتلا به UTI را 32.5٪ کاهش می دهد. این آب همچنین دارای آنتی اکسیدان زیادی از جمله آنتوسیانین ها، فلاونول ها، پروسیانیدین ها و ویتامین های C و E است که ممکن است به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند.

  #9 آب میوه های طبیعی : چغندر
  آب میوه چغندر به دلیل مزایای مربوط به سلامتی در سال های اخیر محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. این آب میوه رنگارنگ با ترکیب چغندر و آب درست می شود.
  یک فنجان (240 میلی لیتر) آب چغندر دارای ارزش غذایی زیر است.
  • کالری: 70
  • پروتئین: 1 گرم
  • کربوهیدرات: 18 گرم
  • فیبر: 1 گرم
  • شکر: 13 گرم

نکاتی پیرامون آب میوه چغندر

از نظر قند نسبتاً کم است، زیرا اکثر سبزیجات به طور طبیعی قند کمتری نسبت به میوه ها دارند. علاوه بر این، چغندر منبع بزرگی از بتالئین است کهاین ویتامین دارای رنگدانه هایی است که باعث قرمزی رنگ این میوه می شود. آنها به عنوان آنتی اکسیدان های قوی عمل می کنند و به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی، التهاب و انواع خاصی از سرطان را کاهش می دهند.

آب چغندر عملکرد ورزشی

آب چغندر همچنین دارای مقادیر زیادی نیترات معدنی است که نشان داده شده است که باعث افزایش عملکرد ورزشی و کاهش فشار خون و خطر بیماری های قلبی می شود. هنوز هم بخاطر داشته باشید که مقدار نیترات معدنی آب چغندر به تنوع و شرایط رشد سبزیجات و همچنین روش فرآوری بستگی دارد.


نتیجه گیری

آب میوه می تواند منبع عالی مواد مغذی، به ویژه آنتی اکسیدان ها باشد.

گرچه درمورد میزان قند آب میوه همچنان اختلاف نظر وجود دارد. اما این یک گزینه بسیار سالم نسبت به سایر نوشیدنی های قند دار دیگر مانند نوشابه یا نوشیدنی های انرژی زا است. ولی در کل، سعی کنید میزان مصرف خود را به 1-2 فنجان (240-480 میلی لیتر) در روز محدود کنید.


نکته ی پایانی: برای آسان کردن عمل گرفتن آب میوه ها حتما به یک آبمیوه گیزی با کیفیت نیاز دارد. انواع آبمیوه گیری برقی را در اینجا می توانید ببینید و بررسی کنید